Pre Račanský mesačník rozhovor s Domi

06.10.2021
BRATISLAVA/ Pracovať s deťmi je pekná, ale náročná práca, obzvlášť ak ide o prácu s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Dominika Kovačičová je jednou z tých, ktoré sa zalúbili do práce s deťmi a mládežou s intelektuálnym znevýhodnením. O tom, čo jej tento koníček prináša a berie, si môžete prečítať v nasledujúcom rozhovore. Dominika, máš náš obrovský obdiv.

RV: Dominika, predstav nám trošku klub, v ktorom pôsobíš, a na čo je zameraný. Sme prvý bratislavský plavecký klub Víťaz, ktorý je zameraný na výuku a rozvoj pohybovej aktivity detí a mládeže s intelektuálnym znevýhodnením (Downov syndróm, poruchy autistického spektra, detská mozgová obrna).
  
RV: Aká je práca s deťmi a mladými ľuďmi s týmto postihnutim?
Keď som išla na prvý tréning, mala som obavy. Nevedela som, čo očakávat, ako sa budú deti správať a či nás prijmú. Nemala som skúsenosti. Po prvom tréningu som zistila, že všetci do jedného sú úžasní, radosť v očiach tých detí je neopísateľný zážitok. Hneď som si túto prácu zamilovala a tešim sa na každý tréning a na každé dieťa. Neskutočne nás dobijajú energiou.

RV: Čo ťa viedlo k tomu aby si sa venovala takejto záslužnej činnosti?

Skoro celý svoj život som strávila vo vode. Od malička som aktvne plávala v plaveckom klube, neskôr ako tínedžerka som hrala ženské vodné pólo. Vodu proste milujem. Jedného krásneho dňa, asi pred rokom, mi zavolala bývalá spoluhráčka z vodného póla (mimochodom, tiež rodená Račanka Petra Mokrišová) a povedala mi o myšlienke založiť plavecký klub pre postihnuté detičky. Spýtala sa ma, či s ňou pôjdem do toho ako členka a zakladateľka klubu. Ani sekundu som neváhala a odvtedy sme začali formovať náš klub. Ako klub sme zaregistrovaní pod Speciálne olympiády Slovensko, s ktorou máme úžasné vzťahy a veľa sa od nich učíme. $peciálne olympiády Slovensko je organizácia, ktorá poskytuje celoročný cyklus tréningov a domácich či medzinárodných súťaží v rôznych druhoch olympijských i neolympijských športov pre deti a mládež s intelektuálnym znevýhodnením.
RV: Môžu sa k vám pripojiť aj ľudia z Rače s podobným postihnutím?

Samozrejme, sú vítaní, tešíme sa z každého nového plavca. Fungujeme na plavárni Pasienky a $H MIadosť. Viac informácif o našom klube nájdete na stránke www.plaveckýklubvitaz.sk. Kapacita detí v bazéne sa zaplňa rýchlosťou blesku, čomu sa nesmierne tešíme.

RV: Plánujete sa zúčastniť aj na nejakých súťažiach?
Jasnačka, v tíme máme skvelých plavcov s veľkým potenciálom, na súťaže sa už teraz tešíme. Bude to neopísateľný zážitok pre plavcov i pre nás trénerov, nehovoriac o rodičoch. Všetci si tú atmosféru užijeme.

RV: Čo by si chcela Račanom odkázať?
Aby boli ľudia k sebedobríi, aby sa zbytočne nehádali a neosočovali, kto je pravý Račan a kto nie:) Aby sme sa všetci navzájom tolerovali a žili ako velká rodina. A z pohľadu nášho klubu, aby saľudia naučili prijať ľudí sintelektuálnym znevýhodnením  a začlenili ich do bežného života tzv. inklúzia.

Mgr. Marek Porvazník,referát športu a mládeže